Vyzleč si tie špinavé šaty! (Lehota 2014)

Články a úvahy k povzbuzení ve víře

Vyzleč si tie špinavé šaty! (Lehota 2014)

Příspěvekod makkabi » úte zář 09, 2014 12:40 pm

Milí priatelia, túto tému som mal na Lehote, v auguste tento rok 2014. Vychádzal som z biblického textu proroka Zachariáša 3,1-5. :) :)

1. Obžalovaný na základe svojich previnení
Predstavte si, že sa nachádzame v Izraeli v dobe približne 400 rokov pred Kristom. Vtedy bol Izrael súčasťou Perzskej ríše, miestodržiteľom Izraela bol potomok kráľa Dávida, Zorobábel, veľkňazom bol muž menom Jozua a prorokmi boli Aggeus a Zachariáš.
Úlohou veľkňaza bolo zastupovať pred Bohom celý národ. Raz do roka vstupoval do svätyne svätých, aby tam obetoval a jeden krát za rok tam vyslovil Božie meno. Musel byť na túto chvíľu dobre pripravený, lebo vchádzal do prítomnosti svätého Boha, kde neobstojí žiadne zlo. Ak by mal čo len jednu hriešnu myšlienku, nevydržal by tú silu Božej svätej blízkosti a bol by zomrel.
Prorok Zachariáš mal videnie, v ktorom mu Boh ukázal, čo sa v tej chvíli odohrávalo v duchovnej oblasti. Pred Bohom prebiehal súd. Stál tam vtedajší izraelský veľkňaz Jozua, ktorého sa chystal obžalovať satan. Na obžalobu mal právo, lebo Jozua bol oblečený v špinavých šatách. Znečistené oblečenie znamená hriech. To zlo, ktoré urobíme, zostáva v našej duši a keď raz prídeme pred takýto súd, sme obžalovaní. Boh ako spravodlivý sudca musí vymerať spravodlivý trest.

2. Tri ľudské hriechy
Dosť z nás je dotknutých metalovou kultúrou. Zdá sa mi, že v metale je niekoľko vecí, ktoré nám „špinia naše oblečenie“. Ale sú to vlastne aj problémy ľudí všeobecne. Hriech sa negatívne prejavuje vo vzťahoch, vo vzťahu s Bohom a vo vzťahu medzi ľuďmi. Nemôžeme prijať vzťah lásky s Bohom, lebo nás od Neho oddeľuje hriech.

Pýcha
Ako sa prejavujem vo vzťahu, ak mám pýchu? Ako sa správam k druhému? Znamená to, že si o sebe myslím, že som lepší, že som viac než on. Mám vo svojich očiach väčšiu hodnotu ako on. Pýcha môže vyrastať z hrdosti. Možno naozaj niečo robím lepšie ako ostatní. Ale skutočná kresťanská pokora nie je hrdá na svoje schopnosti a výkony, lebo Boh je Stvoriteľ, ktorý to do nás vložil.
Ako na moju pýchu reagujú moji blízki? Výbušný sa bude brániť, hádať, biť. Jemný človek sa možno bude snažiť zo vzťahu vycúvať. Niekto sa pokúša druhým manipulovať, je to rôzne, podľa povahy. Každopádne budeme obidvaja vnútorne nešťastní. Pýcha ničí vzťahy, je to deštruktívny hriech.

Rebélia
Rebélia je slovo, ktoré môže mať aj pozitívny význam. „We are rebels of Jesus Christ..“ („Sme rebeli Ježiša Krista“), tak spieva nejaká metalová kapela. Hej, sme na Božej strane a žijeme ako partizáni vo svete, kde vládne satan. Ale negatívny význam hovorí niečo podobné ako nasledujúca tvrdosť. Možno, že aj ty si človek, ktorý nad sebou nevie uznať autoritu. Ja s tým mám problém. Niekedy neviem uznať, keď mi druhý niečo prikazuje. A pritom môže mať aj pravdu. Myslím, že by sme sa mali jedni druhým navzájom podriaďovať. Každý je lepší v inej veci, druhý môže mať lepšie schopnosti na to, na čo ja nemám. Sme si navzájom autoritami. To platí napr. aj v manželstve. Je to postoj pokory, ktorý hovorí, že aj ja sa môžem mýliť.
Násilie plodí násilie. Namiesto riešenia a upokojenia prichádzajú spory a nastáva vojna. Alebo ak niekto nereaguje práve násilím, výsledkom môže byť útek a podriadenie sa mojej nedobrej autorite, ktorá je vlastne vzburou voči Bohu a tak sa nič nezmení k lepšiemu.

Tvrdosť
Niektorí ľudia sú tvrdí. Nepripustia iní názor ako ten svoj. Nechápu, že niekto iný by mohol mať o veci iné poznanie. Sme ľudia a môžeme naším ľudským rozumom porozumieť jednej veci rôznymi spôsobmi. Biblia vraví, nech každý z nás o sebe nezmýšľa, že je viac ako ostatní, lebo každý má inú mieru viery, ktorú mu udelil Boh.
Niekto má tvrdé srdce, plné neochoty odpustiť, je nemilosrdný. Nemá „milé srdce“ a presadzuje svoj názor nasilu. Podobne ako hriešna pýcha môže vyrastať zo zdravej hrdosti, tvrdosť vychádza z autority. Zle presadzovaná autorita nemusí ešte znamenať agresívneho diktátora, ale môže byť aj skrytá. Napríklad v takýchto slovách: „Je to tak a nie inak!“
Tvrdosť práve tak ako iné hriechy, neničí len vzťahy, ale hlavne mňa samého. Ak sa takto prejavujem voči druhým, mením sa vo svojom vnútri na toho už spomenutého diktátora. Hriech sa v našom vnútri môže rozrastať ako rakovina. Začína maličký, rastie a zožiera.

3. Očistený od zlého
Tak toto sú naše špinavé šaty. Tak ako stál pred Božím súdom kňaz Jozua, stojím tam aj ja. Sám so svojím hriechom. Ale je tu dobrá správa! Ten príbeh má ešte druhý význam! Meno Jozua je v pôvodnej hebrejskej Biblii to isté meno ako Ježiš. Vo svetle Nového Zákona vidíme, že pred tým súdom už nestojí človek, ale Ježiš. Už tam nestojím ja, vinný a hodný odsúdenia, ale stojí tam nevinný Ježiš namiesto mňa. On na seba vzal trest určený človeku. On bol potrestaný za moje a tvoje povyšovanie sa nad druhých, odporovanie voči dobru a za naše nemilosrdné správanie. Toto je najdôležitejšie posolstvo cirkvi: To moje vnútorné zlo, čo nosím vo svojej duši ako ťažké bremeno, môže odstrániť Ježiš. On je ten, ktorý ma od toho môže oslobodiť, ak chcem.

„Aj keby vaše hriechy boli červené ako šarlát, môžem ich zbieliť ako snech.., vraví Pán.“ (Izaiáš 1,18)
„Krv Ježiša Krista nás očisťuje od každého hriechu.“ (1. list Jána 1,7)
„Ak vyznávame svoje hriechy, On je tak verný a spravodlivý, že nám hriechy odpúšťa a očisťuje nás od nich.“ (1. list Jána 1,9)
Black metal.. Klince do Kristových rán.. Black metal.. Bože, skrývaš svoju tvár..?!

Ten, čo ich všetkých stvoril, zahynul podobne, pre vrahov i obete..

..za vás som Syna dal.
makkabi
ukecaný metloš

Zpět na Vyučování