A jak si již přeji!

Články a úvahy k povzbuzení ve víře

A jak si již přeji!

Příspěvekod New_one » čtv dub 29, 2010 4:30 pm

Věřím, že je třeba abychom hledali oporu, posilu i život v Božím slově, v Písmu. V této souvislosti se nám možná vybaví úryvek z listu Římanům: "Všecko, co je tam psáno, bylo napsáno k našemu poučení, abychom z trpělivosti a z povzbuzení, které nám dává Písmo, čerpali naději." (podobně mluví i 2. Tim 3,15-16) Boží slovo nám jednak vlévá naději, povzbuzení, a jednak nás vyučuje, uvádí do pravdy. Při hledání toho, co nám v tuto dobu chce Bůh zdůraznit, vyvstalo několik úryvků z Písma, které však tvoří pozoruhodně jednotné téma.
Jedním z těch nejvíce emocionálně zabarvených Ježíšových výroků, které můžeme v evangeliích číst je tento: "Oheň jsem přišel uvrhnout na zemi, a jak si přeji, aby se už vzňal!" (Lukáš 12,49) Je jen málo Ježíšových slov, která podobným způsobem nedávají příliš velký prostor pro několik variant intonace; i jen ze samotného slohu věty je patrné, s jak velkou touhou musel Ježíš toto zvolat. "Jak si přeji!" Osobně jsem užaslý, jak Ježíš své nitro otevírá a se svou hlubokou touhou se sdílí, skrze toto slovo se mohu jeho osobnosti téměř dotknout... Jaký oheň má však Ježíš na mysli?
V oné dvanácté kapitole Lukáše Ježíš mluví převážně o svém druhém příchodu, mluví také o své oběti. Mluví o naší zaopatřenosti Bohem, o neskládání naděje ve svět, ochotě podstoupit i pronásledování. To vše má jediné pojítko: Boží lásku a to co ona působí: naši lásku k němu. Ten oheň je oheň lásky, je to oheň Ducha! O něm ježíš prohlašuje: "A jak si již přeji, aby už vzňal!" Když však Ježíš po tomto tolik touží, proč ještě nehoříme? Známe přece tolik oblastí v našem životě, které tento oheň potřebují a kvůli kterým Ježíš znovu volá: A jak si již přeji!
Na jiném místě v Písmu čteme: "Dám ti klíče království nebeského, a co odmítneš na zemi, bude odmítnuto v nebi, a co přijmeš na zemi, bude přijato v nebi.“ (Matouš 16,19) To jsou slova, která mluvil Pán k Petrovi. Nesmíme však zapomenout, že "Všecko, co je tam psáno, bylo napsáno k našemu poučení, abychom z trpělivosti a z povzbuzení, které nám dává Písmo, čerpali naději." Věřím, že "Boží slovo spoutáno není", že "z každého slova, které vychází z Božích úst, živ je člověk". Písmo nezná dvě kategorie výroků: ty pro nás a ty, co pro nás nejsou. V jistém smyslu tato slova Ježíš říká každému z nás: "Tobě dávám klíče království nebeského." Co to znamená?
Ježíš nám nic neučinil nemožným, "ke všem zaslíbením Božím, kolik jich jen jest, bylo v Něm řečeno ‚Ano!‘" Ježíš nás někam zve, zaslibuje mnoho, nic z toho však nám není - skrze Něho - zavřeno. On nám dal klíče ke všem svým zaslíbením. Jestliže říká "Oheň jsem přišel uvrhnout na zemi, a jak si přeji, aby se už vzňal!", pak také dává možnost do toho vstoupit. Nikdo z nás není z této výsady vyloučen.
Další věcí, kterou si je třeba uvědomit, že teď to záleží na nás. Kdyby ne, dávno bychom přece hořeli Duchem, láskou, svatou horlivostí; Ježíš přece po tom tolik touží a on tu moc má! Klíč však dal do ruky nám. Není nám to zavřeno, nejsme však ani nuceni. Můžeme otevřít, nemusíme, záleží na nás. Jistě, můžeme narážet na jistá naše omezení, každý nějaké má a třeba několik. Ale Ježíš může toto řešit. Důležité je však vědět zda chci, nebo nechci. Co je tím naším klíčem do království nebeského? Čím se můžeme otevřít Ježíšovému ohni? Možná to víme a tak je teď ten čas do toho vstoupit. Možná nevíme a pak nám může být právě Písmo světlem. Nezapomeňme na Ježíšovu touhu a že klíč máme ve svých rukách. Poklady "království nebeského", království Ducha za to rozhodně stojí!
Jen Jednoho je třeba...
New_one
Site Admin
 
Příspěvky: 4443
Registrován: stř pro 26, 2007 10:45 am
Bydliště: Ostrava

Zpět na Vyučování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron