Co máme dělat? (láska ke Kristu)

Články a úvahy k povzbuzení ve víře

Co máme dělat? (láska ke Kristu)

Příspěvekod New_one » úte led 19, 2010 6:57 pm

Můžeme se ptát spolu s mladíkem z evangelia: Co máme dělat? Co je na víře nejdůležitější? V čem mám být dokonalý? Co je největším naplněním dobra pro mne i pro druhé? Co má pro život každého z nás největší smysl a nejvyšší hodnotu?
Mám za to, že základ všeho, je milovat Krista. Je to základ všech přikázání a také základ plného života, života ve svobodě, dobru, přirozenosti, kráse, harmonii a pokoji. Kdo miluje Krista, získal více než celý svět, kdo Krista nemiluje, celý svět mu bude málo. Proto nejdůležitější na naší víře a jediným základem všeho uskutečnitelného dobra je milovat Krista. Není nic důležitějšího a nic potřebnějšího. Jak to ale můžeme naplnit?
Jako jednu z největších pomocí můžeme najít v Janově listu: „Miluje-li kdo svět, láska Otcova v něm není. Neboť všechno, co je ve světě, po čem dychtí člověk a co chtějí jeho oči a na čem si v životě zakládá není z Otce, ale ze světa.“ (1. J 2,15b-16) Lásku Otcovu – lásku k Synu nemůžeme mít, pokud milujeme svět a neovladatelně dychtíme po tom, co nám má pouze sloužit. Pokud stále hledíme na stvořené věci, stále je upřednostňujeme a necháváme je vládnout naší mysli, našemu srdci, nedokážeme vůbec ani začít milovat Krista. Ale on nás zve: „ve světě máte soužení, ve mne však radost.“ Tu nalézáme, když Kristu uvolníme naši zaneprázdněnou mysl a neuspokojené srdce, i když to může zpočátku bolet. Avšak naplnit tento základ všeho nemůžeme bez toho, aniž bychom mu dali prostor, osvobodili naše srdce a ducha pravdou – že totiž celý svět, cokoliv stvořeného je nic před Bohem a nikdy nás nemůže úplně naplnit a trvale uspokojit.
Není jiné cesty k té nejlepší věci vůbec – milování Krista – než ztratit svět. Kdo to udělá, získá vše - více než by dokázal myslet, kdo to odmítne, ztratí víc, než to vše.
Jen Jednoho je třeba...
New_one
Site Admin

Zpět na Vyučování