Vráť sa, odpusť a ...vydrž! (manželstvo)

Články a úvahy k povzbuzení ve víře

Vráť sa, odpusť a ...vydrž! (manželstvo)

Příspěvekod makkabi » úte srp 27, 2013 9:52 am

Vždy sa tešíme, keď medzi nami vidíme nejaký nový párik a následne aj svadbu. Lenže k životu patria aj krízy. Niektorí z nás v minulosti prežili ťažké obdobia vo vzťahoch, v manželstvách a niekedy to viedlo až k rozvodom. Aj keď je naše combatanťácke spoločenstvo slabé, predsalen čosi o sebe vieme a modlíme sa za seba navzájom. Modlíme sa za Maerora, Vassila, za Števa a za ďalších. Bratia, to čo bolí vás a vaše rodiny, to bolí aj nás. A to, čo sa stalo vám, sa môže stať aj nám.
Keď sme sa s mojou Veronikou chceli brať, premýšľali sme, čo budeme robiť, keď príde manželská kríza. Vedeli sme, že naše manželstvo nebude ružové a teraz po troch rokoch, vidíme že to bola pravda. Turbulencie prídu na každý vzťah a väčšinou si za to môžeme sami. Hriech, egoizmus, túžba vládnuť nad druhým, naše nedokonalé povahy, to je denná samozrejmosť. Keď spolu dvaja ľudia dlhodobo žijú, určite na seba narazia. A keď do toho prídu ešte deti, vtedy ...ach! Veď to sami poznáte... Je to ako keď do seba narážajú dva ostré kamene, ktoré robia hluk a iskry, - pozor môžu niečo podpáliť! Ale tým, že do seba narážajú, sa aj vzájomne obrusujú a formujú do pekného oblého tvaru.
Chcel by som nás upozorniť na tri veci, a štvrtú potom na záver:

1. Vráť sa
Možno poznáte biblický príbeh o stratenom synovi. Dalo by sa to zjednodušiť asi takto: Ten chlapík zobral otcovi kopec peňazí, užíval si a všetky rozhádzal. Ale potom v čase hospodárskej krízy zostal bezdomovcom. Vtedy si uvedomil, že ublížil svojmu otcovi a rozhodol sa ho poprosiť o odpustenie. Rozhodol sa vrátiť domov a robiť u otca aspoň robotníka. Myslel si, že už to nikdy nebude také ako predtým, ale otec ho prijal ako milovaného syna a odpustil mu.
To je prvé posolstvo pre nás, do našich vzťahov. Vrátiť sa. Vrátiť sa k nebeskému Otcovi – Bohu a prosiť Ho o odpustenie. Odpusť mi, že nemilujem svoju manželku/ manžela Tvojou láskou. Ty ma tak veľmi miluješ a ja to nerobím pre najbližšieho človeka, ktorého si mi dal, aby som sa o neho/ ňu staral.

2. Odpusť
Druhá myšlienka sa tiež týka odpustenia. Boh nám odpúšťa, ale aj my si máme odpúšťať. O pár kapitol po príbehu o stratenom synovi je napísané varovanie: „Nie je možné, aby neprišli zvody na hriech, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú.“ V manželstve bude vždy niekto, kto hreší a ubližuje tomu druhému. Raz je to muž, potom žena, inokedy zase obidvaja. Teraz máš krízu ty, tak ja podržím teba A nabudúce to možno bude naopak, potom podržíš zase ty mňa. A podržať znamená odpustiť: „Ak sa proti tebe niekto previní, odpusť mu aj 77 krát za deň.“ Odpúšťajme si navzájom.
Hej, ale nie som predsa stroj na odpúšťanie! To predsa nejde len tak ľahko! Čo s tým? Tu treba dve veci. Ľudské rozhodnutie a Božiu milosť. Najprv sa ja rozhodnem odpustiť – to je racionálny akt. A potom prosím Pána o milosť – On sa zmiluje a dá mne aj tomu druhému do srdca lásku.

3. Vydrž
A za tretie: Vydržať! Vydržať stále odpúšťať. Je tam číslo 77, to je hebrejské vyjadrenie pre nekonečnú dokonalosť. Nekonečne, neustále odpúšťať – proste furt. Nejde to ľahko, ale či aj Boh nemusí mať s nami takúto trpezlivosť?
Chcem, aby toto bol môj životný postoj k manželke/ manželovi. Byť vždy pripravený odpúšťať a milovať.

Zasľúbenie
Na záver ešte toto: „Pane pridaj nám viery!“ To nasleduje hneď na slovami o nekonečnom odpúšťaní. Ježiš na to odpovedá: „Ak budete mať vieru ako horčičné zrnko, stane sa!“ Myslím, bratia, že každý z nás má aspoň taký malý kúsok viery, aby to Pán mohol rozmnožiť. To je nádej aj pre naše manželstvá.

(evanjelium Lukáša 15,18 a 17,1-6)
makkabi
ukecaný metloš

Zpět na Vyučování