Modlitba ako dýchanie (modlitba)

Články a úvahy k povzbuzení ve víře

Modlitba ako dýchanie (modlitba)

Příspěvekod New_one » úte čer 07, 2011 8:54 pm

Od Makkabiho:

Modlitba ako dýchanie
Hospodin, Boh utvoril Adama, človeka, vezmúc prach zo zeme a vdýchol mu do nozdier dych života, a človek sa stal živou bytosťou. (Genesis 2:7 )

Človek sa stal živým tvorom zvláštnym spôsobom. Nebolo v tom žiadne čarodejné zaklínanie, žiadne rituály, ani žiadne špeciálne vedecké postupy. Len dýchanie. Stvoriteľ do neho vdýchol „dych života“ a on ožil. Dýchanie z úst do úst.
Niekde som čítal, že pri bozku dávam druhému „piť zo svojej duše“. Myslím, že to je veľmi výstižné. Keď Pán oživil Adama, spravil to práve takto. Spravil z neho svoj obraz svojím dychom. Týmto intímnym vyjadrením lásky vznikol veľmi blízky vzťah Boha a človeka. Počiatok života ľudí sa odohrával vo svete, ktorý bol celý preniknutý spoločenstvom s Hospodinom.
Vzburou voči Bohu sa toto narušilo, ale my stále môžeme mať takýto vzťah. Aby sme duchovne žili, správne sa vedeli modliť, musíme sa čo najviac priblížiť k tomu prvotnému stavu. Dokonale to bude až v nebi, tvárou v Tvár. Pri modlitbe, keď som blízko Pána, má On spoločenstvo so mnou a ja s Ním. Môžeme navzájom „piť zo svojho ducha“. Modlitba je pre mňa vyjadrením dýchania z úst do úst. Kým dýcham, som živý. A kým žijem, budem sa modliť, aby som žil aj duchovne.
Jen Jednoho je třeba...
New_one
Site Admin

Zpět na Vyučování